Održavanje WordPress sajta počinje odmah po njegovom kreiranju. Da bi dobro funkcionisao, privukao posetioce i dobro se rangirao u pretraživačima, potrebno je redovno da se brinemo o njemu.
Ako je sajt bogat sadržajem i funkcionalnošću, njegovo održavanje postaje ozbiljnije. U najmanju ruku, trebalo bi da znate koju funkcionalnost svaki dodatak ima od 30-40 koji su se akumulirali i kako se ažurira.
Pogledajte koji su glavni zadaci u održavanju WordPress sajta:
1. Backup (arhiva)
Backup (arhiva sadržaja na hosting nalogu) je rezervni plan B koji spasava situaciju nakon što je sve ostalo isprobano i nije uspelo. Arhiva sajta je jedna od najvažnijih stvari koju svaki vebmaster treba da obezbedi.
Ako ste na deljenom hostingu kod nas, dobijate rezervne kopije sistema, koje arhiviraju sve podatke sa hosting naloga. Radi dodatne bezbednosti, rezervne kopije se čuvaju na odvojenim Backup serverima.
Postoji razlika između rezervne kopije sistema celog hosting naloga i rezervne kopije samo jednog sajta. Rezervna kopija sistema je masivna arhiva koja sadrži ceo sadržaj hosting naloga – datoteke svih sajtova i aplikacija, sve baze podataka, sistemske datoteke i podešavanja i još mnogo toga. Dok rezervna kopija jednog sajta sadrži samo datoteke i bazu podataka tog sajta.
Kada će biti potreban bacup?
Potreba za rezervnom kopijom može se javiti nakon slučajnog brisanja sadržaja sa sajta ili nakon ažuriranja koje je izazvalo problem koji se ne može rešiti bez pomoći programera. U takvim slučajevima, jedino rešenje može biti vraćanje sajta iz arhive.
Generisanje backup-a
Generisanje backup-a (rezervnih kopija) sistema vrši se automatski i periodično od strane hosting sistema. U zavisnosti od veličine hosting naloga, ovaj proces može trajati duže, nekoliko sati. Vebmaster može u bilo kom trenutku da napravi rezervnu kopiju samo datoteka i baze podataka sajta. I obično je potrebno mnogo manje vremena, nekoliko minuta.
Na primer, kreiranje arhive ovog bloga (sa 4 GB slika i 180 MB baze podataka) traje 8 minuta (komprimovanje datoteka u .zip arhivu i izvoz podataka iz baze podataka).
Stoga, ukoliko treba da napravite neke izmene samo na određenom sajtu, a datum rezervne kopije sistema Vam ne odgovara, brže će biti da napravite rezervnu kopiju samo njenih datoteka i baze podataka. Za takvo arhiviranje možete koristiti dodatak ili to uraditi ručno – arhivirati direktorijum datoteka i eksportovati podatke iz baze podataka. Vraćanje iz ručno kreirane arhive se vrši ručno – raspakovanjem datoteka i uvozom podataka u bazu podataka.
Postoje dve važne napomene vezane za ručno arhiviranje – nemojte čuvati arhive u javnom direktorijumu hosting naloga (public_html
), jer će biti dostupne svima na vebu, i nemojte čuvati arhive na samom hosting nalogu, jer će nepotrebno zauzimati prostor na disku.
Korišćenje sistemskih bacup-ova
Možete uštedeti vreme i izbeći ručno pravljenje rezervnih kopija pre svake promene na Vašem sajtu tako što ćete proveriti kada su dostupne rezervne kopije sistema.
U WordPress Manager by SuperHosting » Povratak iz beckup-a, veoma je lako videti datume rezervnih kopija sistema.
Pre nego što ažurirate WordPress ili bilo koji dodatak na novu verziju, proverite kada je napravljena poslednja rezervna kopija. Ako niste napravili nikakve izmene na sajtu od datuma i vremena pravljenja rezervne kopije, možete bezbedno izvršiti ažuriranje. Ako nešto krene naopako nakon ažuriranja, moći ćete brzo da vratite sajt u prethodno stanje.
Ukoliko naiđete na poteškoće prilikom kreiranja ili vraćanja rezervne kopije, naš Supertim stručnjaka je tu da vam pomogne.
Napomena: Da biste vratili podatke koji nisu sa tog sajta, možete koristiti drugi alat u cPanel-u – Backup Manager by SuperHosting. Omogućava Vam da lako vratite datoteke, direktorijume, baze podataka ili možete preuzeti sistemsku arhivu Vašeg hosting naloga.
2. Test kopija sajta
Test kopija sajta se naziva i radna kopija ili staging okruženje. To je tačna kopija pravog sajta, sa kopiranim datotekama i bazom podataka.
Na kopiji sajta možete bezbedno da obavljate testove, instalirate dodatke, teme i menjate podešavanja bez uticaja na pravi sajt (i njegove posetioce).
Test kopiju Vašeg WordPress sajta možete napraviti na dva načina – putem Staging-a u Softaculous-u ili putem menija Premesti u WordPress Manager by SuperHosting.
Kroz Staging u Softaculous-u, postoji opcija za objavljivanje izmena na stvarnom sajtu.
Veoma je važno imati na umu da ne dozvoljavaju svi sajtovi direktno objavljivanje promena sa testne kopije na pravi sajt.
U zavisnosti od tipa sajta, mogu postojati specifičnosti pri radu sa test kopijom, a zatim otpremanju promena uživo (tj. na pravi sajt). Na primer, ako se na sajtu registruju korisnici ili se vrše porudžbine, nakon što kreirate probnu kopiju, novi korisnici će nastaviti da se registruju i nove porudžbine će se nastaviti da se vrše na pravom sajtu. To jest, baza podataka pravog sajta nastaviće da se menja Dok će kopirana baza podataka zaostajati za stvarnim sajtom i neće sadržati ove izmene. Ako prenesete izmene sa testnog sajta na aktivni sajt, možete izgubiti nove registracije/porudžbine. Za ove tipove sajtova, prenos promena na pravi sajt podrazumeva njihovo ponavljanje korak po korak. Promene se ponovo primenjuju na stvarni sajt, ručno.
Putem menija WordPress Manager by SuperHosting » Premesti, možete napraviti probnu kopiju, a prilikom migracije izabrati opciju zadržavanja originalnog sajta.
Preko ovog alata je takođe veoma lako preneti razvoj novog sajta na pravi domen.
Na primer, ako ste razvili svoj sajt na poddomenu (dev.mysupersite.com
) ili u poddirektorijumu (mysupersite.com/dev
), možete ga lako prebaciti na glavni domen (mysupersite.com
).
3. Ažuriranje sistema, teme i dodataka
Redovno ažuriranje WordPress-a, teme i dodataka je neophodno za održavanje bezbednosti i performansi sajta. Veliki deo svih kršenja bezbednosti veb sajta vrši se zbog ranjivosti u zastarelim dodacima ili temama.
Pored toga što predstavljaju bezbednosni rizik, stare verzije sistema i njegovih komponenti predstavljaju prepreku za ubrzanje rada sajta, jer se nova verzija PHP-a ne može koristiti.
Nove verzije sistema i dodataka sadrže ispravke za ranjivosti u svom kodu i optimizacije njihovog rada. Ovo takođe pozitivno utiče na performanse sajta.
Od verzije 5.6 WordPress-a, ažuriranja sistema na nove verzije (glavne i sporedne) su podrazumevano omogućena.
Ali ako je Vaša instalacija iz prethodnih verzija (5.6) WordPress-a, opcija automatskog ažuriranja je onemogućena. Automatska ažuriranja će se vršiti samo na sporednim verzijama.
Promena opcija automatskog ažuriranja može se obaviti kroz administraciju » Ažuriranja.
Preporučuje se da se ažuriranja sistema, teme i dodataka prvo izvrše na testnoj kopiji sajta. Kada završite sa ažuriranjem i testiranjem novih funkcija, možete da prenesete izmene na originalni sajt uživo.
Ako je potrebno izvršiti preventivno održavanje i izmene na originalnom sajtu, možete aktivirati režim održavanja (maintenance).
Ponekad ažuriranja mogu izazvati sukobe sa drugim dodacima ili funkcionalnostima na sajtu. Ovo dovodi do „bele stranice“ ili greške 500 prilikom učitavanja sajta. Ako se nađete u sličnoj situaciji, Supertim je tu da Vam pomogne.
Veoma je važno za konkretno ažuriranje, koje nije moguće putem administracije, da klijent obezbedi datoteke pomoću kojih će se izvršiti ažuriranje. Na primer, prvo ih je potrebno preuzeti sa sajta preko kojeg je data tema ili dodatak kupljen.
4. Bezbednost i zaštita sajta
Redovno ažuriranje sistema i njegovih komponenti će osigurati da se ranjivosti u kodu poprave i neutrališu. Ovo je jedan od najvažnijih zadataka u brizi o bezbednosti sajta. Ali pored ažuriranja, postoji nekoliko drugih zadataka za održavanje visokog nivoa bezbednosti.
Vidi još: Kako da poboljšate bezbednost sajta u 8 koraka
Svest o bezbednosti
Što više znate o bezbednosti, to ćete bolje i blagovremenije moći da zaštitite svoju sajt od zlonamernih radnji (kao i svoje posetioce i njihove podatke).
Pretplatite se na naš blog da biste dobijali zanimljive i korisne materijale na temu bezbednosti veb-sajtova i još mnogo toga.
Na primer, evo saveta za bezbednost i pravljenje rezervnih kopija: Ako pravite arhive sajta – nemojte ih čuvati u javnom direktorijumu hosting naloga. Premestite ih u /home direktorijum ili, još bolje, preuzmite ih na bezbednu lokaciju. Na ovaj način neće biti dostupni preko veba.
Vidite još: Koji su osetljivi resursi koje ne bi trebalo da čuvate u public_html vašeg sajta?
Bezbednost i zaštita od strane hosting provajdera
Pomoć koju hosting provajder može da pruži za bezbednost sajta je od velikog značaja. On ima potpunu kontrolu nad veb serverom i bezbednosnim sistemima. Zbog toga je važno odabrati pouzdanog dobavljača za koga je bezbednost klijentskih sajtova od najveće važnosti.
Sve naše WordPress stranice su zaštićene našim SH Protect bezbednosnim sistemom:
- Zaštita od DDoS i Brute Force napada;
- Zaštita od bezbednosnih propusta kroz ranjivosti u kodu dodatka i teme;
- Periodično skeniranje datoteka na hosting nalogu u potrazi za zlonamernim kodom;
- Čišćenje zlonamernog koda u datotekama sajta;
- Sprečavanje korišćenja klijentskog naloga za pokretanje napada na treće strane.
Pored bezbednosti, možete koristiti alatku Sigurnosne provere u WordPress Manager-u i omogućiti određene zaštite za WordPress.
Pristup sistemu
Kršenje bezbednosti i kompromitovanje sajta se veoma često vrši putem neovlašćenog pristupa (nalogu, administraciji itd.).
Evo nekih smernica:
- Lozinke i korisnička imena. Dobra je ideja promeniti lozinku koju je sistem postavio tokom početne instalacije i izabrati bezbednu, jaku i složenu lozinku. Promenite podrazumevano korisničko ime admin na administrator.
- Korisnici sistema. Ako se korisnici registruju na sajtu, proverite koju ulogu imaju na samom sajtu. Preporučuje se da podrazumevana uloga bude „Korisnik“.
- Šifrovana veza. Koristite bezbednu šifrovanu vezu kada pristupate svom hosting nalogu, administraciji sajta, pošti, klijentskom profilu i svim ostalim profilima i nalozima koje koristite na mreži.
- Dodatni faktori identifikacije. Omogućite dodatne zaštite prilikom pristupa nalozima, kao što je dvofaktorska autentifikacija za pristup cPanel-u.
Formulari na sajtu
Da biste zaštitili formulare na sajtu (kontakte, registraciju itd.), aktivirajte CAPTCHA bezbednosni kod.
Bezbednosni kod se koristi za blokiranje spamera i automatizovanih skripti (botova) koji obavljaju radnje slične sledećim:
- Manipulacija rezultatima onlajn anketa i upita;
- Izvođenje Brute Force napade za pogađanje lozinki;
- Registrovanje spam korisnika na sajtu;
- Objavljivanje spam komentara i preusmeravanje linkova;
- Slanje spama putem neobezbeđenih imejl obrazaca;
- Automatsko prikupljanje imejl adresa (harvesting) za sastavljanje baza podataka o spamu.
Dodaci za dodatnu bezbednost
Takođe postoji mnogo dodatnih zaštita sistema, kao što je promena URL-a za administraciju, podešavanje broja neuspelih pokušaja pristupa, nakon kojih se blokira mogućnost pristupa administraciji sajta i još mnogo toga.
Primeri dodataka:
- Better WP Security;
- All In One WP Security & Firewall.
Profesionalna bezbednosna podešavanja
Pored dodatnih bezbednosnih podešavanja, moći ćete da se oslonite na naš supertim – skeniranje i čišćenje sajta od zlonamernog koda, signaliziranje kada se otkrije bezbednosna ranjivost u instaliranom dodatku i pomoć pri njegovom ažuriranju, aktivaciji ili uklanjanju.
5. Brzina i performanse sajta
Možda ne na samom početku, kada na sajtu ima 5 stranica, ali vremenom se brzina učitavanja može pogoršati. Razlozi mogu biti veoma različiti, od akumuliranja velike količine podataka u bazi podataka, od dodatog dodatka koji ne radi optimalno, do više otpremljenih slika koje su prevelike.
Pre ili kasnije dočićete i do ovog pitanja: Zašto je brzina sajtova važna?
Brzo učitavanje sajtova na desktop i mobilnim uređajima utiče na korisničko iskustvo i rangiranje na pretraživačima. Što su stranice optimizovanije i brže, to je korisničko iskustvo bolje, kao i pozicije u rezultatima pretrage.
Da biste ubrzali učitavanje sajta, potrebno je da proverite moguće optimizacije. Neke od stvari koje mogu pozitivno uticati na brzinu sajta su:
Brza i bezbedna veza sa sajtom. Omogućavanje HTTPS-a za sajt omogućava korišćenje novijeg i bržeg HTTP/2 protokola. Za ovu svrhu, sajt će morati imati instaliran SSL sertifikat.
Tehnologije ubrzanja i keširanja. Tehnologije keširanja kao što su Memcache/Redis i SuperCache mogu biti omogućene za Vašu WordPress stranicu.
Druge metode za ubrzavanje vašeg sajta:
- Optimizujte SQL upite i veličinu baze podataka.
- Smanjenje broja internih i eksternih resursa koji se učitavaju.
- Smanjite veličinu (kb) stranice.
- Optimizacija slika – broj, veličina (kb) i format.
- Uklanjanje JavaScript skripte koje blokiraju renderovanje.
- Minifikacija (kompresija) CSS i JavaScript koda.
- Kompresija tekstualnih resursa – HTML, CSS, JavaScript.
Za dodatne smernice i savete o poboljšanju Vaših stranica, možete koristiti PageSpeed Insights. Ovo je Google alat koji proverava performanse stranice i predlaže moguće optimizacije.
Pored brzine i performansi, ne možemo a da ne pomenemo ni mobilnu prezentaciju sajta.
Pogledajte: Zašto Vaš sajt treba da bude mobile-friendly + 3 načina da to ostvarite
6. Najsavremenije funkcionalnosti i tehnologije
Dodaci i teme
Retko je videti WordPress sajt koji ne koristi nikakve dodatke. Bogatstvo besplatno dostupnih dodataka omogućava dodavanje svih vrsta funkcionalnosti na sajt. Ali upravo besplatni dodaci i teme zahtevaju više pažnje prilikom održavanja sajta.
Neki besplatni dodaci završavaju svoj život kada ih njihovi programeri napuste i nema nikoga da nastavi njihov razvoj i održavanje. U takvim slučajevima, moramo tražiti nove zamene. Integracija novog dodatka zahteva testiranje i podešavanje. Zamena jednog dodatka drugim može uticati na druge funkcionalnosti na sajtu, a može doći i do problema sa korišćenjem informacija koje je već generisao stari dodatak.
Postaje strašnije kada besplatna tema završi svoj život. Promena teme koja se koristi godinama gotovo je ekvivalentna kreiranju potpuno novog sajta u koji se sipa akumulirani sadržaj. To znamo iz ličnog iskustva. Uradili smo to i na našoj stranici za pomoć i na našem blogu. Promena WordPress teme podrazumeva izradu potpuno novog sajta i ubacivanje prikupljenog sadržaja (članaka) u njega. Ovo je takođe dobro vreme da zamenite neke dodatke novijim i boljim.
Promena stare teme može biti neophodna ako nije optimizovana za mobilne pregledače.
Promena teme može biti neophodna zbog novih funkcija u samom WordPress-u. Jedan takav primer je uređivač blokova. Moderne WordPress teme se sada kreiraju sa punom podrškom za blok editor i njegove funkcionalnosti.
Šta je novo u WordPress-u
Život WordPress sajta je dinamičan kada se o njemu stalno brinete. Ako ga napustite, onda Vam je jednostavno bio potreban sajt za vizit karte.
Evo nekoliko promena u WordPress-u koje zahtevaju ažuriranje funkcionalnosti sajta:
- WordPress sada ima ugrađenu funkcionalnost XML mape sajta. Možete proveriti da li Vam radi i ako jeste, ukloniti dodatak sa sajta (na primer, ako ga koristite posebno za generisanje mape sajta).
- WordPress sada podržava WebP format slika. To znači manje slike koje se brže učitavaju. Slike će morati biti unapred konvertovane u ovaj format, a zatim otpremljene na sajt. Jedan primer alata za optimizaciju slika je Squoosh. Ova nova funkcija neće zahtevati novi dodatak, ali će zahtevati promenu u procesu otpremanja slika na sajt.
- U WordPress-u, vidžeti su sada blokovi i njima se upravlja na isti način kao i sadržaj u uređivaču blokova. Ako je ova nova funkcionalnost u sukobu sa funkcionalnostima teme, moraćete da instalirate dodatak Classic Widgets.
Ukratko – pratite najnovija ažuriranja u novim verzijama WordPress-a kako biste mogli da implementirate potrebne izmene ako neke od njih utiču na već korišćene funkcionalnosti na sajtu. Najlakši način je da se pretplatite na naš blog kako biste blagovremeno dobijali informacije o zanimljivim poboljšanjima i inovacijama u svakoj novoj verziji WordPress-a. Takođe možete pratiti sekciju bloga: WordPress.
Tehnološke vesti
Još jedno ažuriranje na koje bi trebalo da obratite pažnju, ali ređe, jesu nove verzije PHP-a – skriptnog jezika u kojem je napisan WordPress.
Trenutno, nova verzija je PHP 8. Ova verzija ima mnoga poboljšanja jezika, njegovih performansi i bezbednosti, tako da je dobra ideja da je omogućite za svoj sajt.
Aktiviranje novih PHP verzija za sajt se vrši putem PHP Manager by SuperHosting u cPanel-u.
7. Relevantnost sadržaja
Ažuriranje sadržaja na sajtu podrazumeva ažuriranje informacija na njegovim stranicama, kao što su kontakt podaci, informacije o uslugama, proizvodima i drugo.
Međutim, postoji nekoliko drugih aspekata relevantnosti sadržaja:
- Dodajte novi sadržaj. Interesovanje posetilaca i pretraživača za sajt može se održati periodičnim objavljivanjem novog sadržaja. Na primer, u blogu ili odeljku sa vestima. Sajtovi koji redovno objavljuju sadržaj češće se pretražuju od strane pretraživača.
- Obnova i ažuriranje informacija na stranicama/objavama. Dobra je ideja ažurirati i osvežavati objavljene materijale, članke i publikacije. Zastareli sadržaj odbija posetioce i pretraživače.
- Proverite i pratite linkove i poruke o grešci 404. Neispravni linkovi negativno utiču na korisničko iskustvo.
- Optimizacija sadržaja za pretraživače (SEO). Postoji mnogo korisnih resursa na tu temu. Ali biće od strateške pomoći ako se naviknete da primenjujete SEO tehnike od samog početka sajta – odgovarajući kratak naslov, kratak opis, alternativne informacije za slike i još mnogo toga. A ne za 2 godine, da pokreneš SEO proveru i da ti se pojavi hiljadu slika za koje moraš ručno da popuniš alt opis. Da biste pratili SEO performanse Vašeg sajta, možete koristiti alate kao što su ahrefs, serpsat i druge.
Obezbeđivanje rezervnih kopija, redovna ažuriranja, povećanje bezbednosti, brzine i ažuriranje tehnologija i sadržaja sajta su osnovni zadaci u njegovom održavanju. A redovno održavanje dovodi do zadržavanja interesovanja posetilaca i obezbeđivanja njihovog dobrog iskustva, generisanja saobraćaja i povećanja ranga sajta u pretraživačima.