Majmunsko A, Manki, Ludo A ili et – ko je ovaj tajanstveni znak

Koliko često koristite manki?

To malo a sa krugom oko sebe nalazi se na dvojci svake računarske tastature i ispisuje se pritiskom kombinacije tastera Shift i 2.

Različiti ljudi i kulture upoređuju ga sa različitim stvarima, zbog čega ima toliko imena – puž, ruža, uho, riblje rolnice, slonova surla itd. Međutim, kako god da ga nazvali, sigurni smo da ga pišete apsolutno svaki dan zbog brojnih upotreba. Hajde da vidimo šta je i odakle potiče ovaj misteriozni znak.

Kakvo je poreklo mankija?

Istina je da niko ne zna tačan odgovor na ovo pitanje. Tokom vekova, simbol @ se pojavljivao u različitim zemljama i sa različitom upotrebom.

Na primer, pronađeno je u pismu jednog firentinskog trgovca iz 1536. godine kao jedinica mere za vino. Prema rečima profesora koji je otkrio pismo, reč je o skraćenici tadašnje jedinice mere zapremine – amfore.

Manki se pojavljuje i u ruskom izvoru – „Sudija Ivana Groznog” iz 1550. Tu igra ulogu ukrašenog slova „I”, koje u ćiriličnom sistemu računanja znači „1”.

Španski istoričar Horhe Romans je 2009. otkrio simbol @ u aragonskom rukopisu Taula de Ariza iz 1448. U Španiji, Francuskoj i Portugalu @ je takođe poznat kao mera za težinu. Jedan manki je jednak 11.502 kilograma ili 25,40 funti.

Do danas je @ poznat kao „aroba“ ili „aruba“ – od arapske reči „ar-roub“ što znači „četvrtina“.

Zanimljivo: Istorija kaže da je simbol nastao od strane srednjovekovnih monaha. Tebalo je da ručno prepisuju svaki primerak objavljene knjige, pa su monasi našli način da smanje broj pojedinačnih kucanja za neke opšte reči. Znak @ je, kako se nagađa nastao kao integracija dva slova koja su se često koristila. Skratili su dva slova na jedno i tako ubrzali proces prepisivanja.

U Velikoj Britaniji u 19. veku trgovci su simbol koristili kao znak za umnožavanje.

Za šta se koristi?

Na tastaturama pisaćih mašina, simbol @ se prvi put pojavio početkom 20. veka, a na kompjuterskim tastaturama ga je uveo IBM 1961. godine.

U početku se koristio samo u osnovnom jeziku da bi ukazao gde da se nešto napiše. Međutim, 10 godina kasnije, krajem 1971, manki je ušao u našu svakodnevicu da bi ostao.

Programer Rej Tomlinson morao je da smisli način za slanje tekstualnih poruka između korisnika i računara na mreži kompanije za koju radi. Poruke su morale biti upućene i određenom korisniku i određenom računaru kako bi se osiguralo da neće postati javne. Tomlinson je tražio način da razlikuje ova dva elementa i pronašao ga je kod @ (tomlinson@bbnteneka). Engleski izgovor ovog simbola je „et“ što znači „na“ ili bbnteneka korisnik na računaru Tomlinsona.

Ovo je ujedno i početak e-mail adresa. Od 1983. godine, kada je stvoren DNS sistem, umesto imena računara koriste se imena domena, na primer [email protected].

Ako već nemate profesionalni imejl sa imenom svog preduzeća, sada je vreme da se pobrinete za to. Profesionalna pošta stvara više poverenja među korisnicima i gradi pozitivnu sliku o vama u očima vaših partnera. Dajemo Vam 8 razloga zašto da kreirate imejl naloge sa imenom vašeg domena.

A na pomoćnoj stranici možete da pročitate kako da kreirate profesionalne imejl naloge sa imenom vašeg domena.

Danas je primena mankija još šira. Osim što koristimo majmunče pri pisanju imejl adresa, ono je i deo mnogih emodžija, koje se koristi i prilikom „označavanja“ (označavanja ili pominjanja) korisnika na društvenim mrežama.

Zanimljivo: Majmunsko A je čak predstavljeno kao eksponat u Američkom muzeju moderne umetnosti u Njujorku.

Ne ustručavajte se da u komentarima ispod podelite sa nama u kojim slučajevima svog svakodnevnog života najčešće koristite simbol @.

Irena Dojčinov
Irena Dojčinov
Irena je deo korisničke podrške SuperHosting.RS-a. Njena Supermoć leži u njenoj stalnoj želji da nauči nove stvari. Za nju ne postoje nemogući zadaci ili pak teške teme za blog. Ona veruje da čak i ona najsloženija pitanja imaju jednostavan odgovor i uvek je spremna da pomogne.
0 0 гласови
.
Pretplata
Obavesti me ukoliko
guest

0 Comments
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре