Nova WordPress 5.7 verzija je tu! Ime je dobila po muzičarki Esperanzi Spolding.
Najnovija verzija nam donosi mnogo poboljšanja i novina, kao što su, na primer, lakši prelazak sa HTTP na HTTPS i interesantne novosti u blok uređivaču.
Osim što će zaradovati korisnike, nova WordPress verzija će zaradovati i veb-developere jer sa sobom donosi poboljšanja u izvoz/uvoz funkcionalnosti, standardizovane palete boja za administraciju, poboljšanja u robots meta tagu i sl.
Blok uređivač
WordPress 5.7 donosi novine i poboljšanja 7 verzija blok uređivača. Neka od njih su:
- Poboljšanja u bloku Buttons. Sada postoje dodatna podešavanja za horizontalno/vertikalno poravnanje, a širina dugmadi može da se odredi procentima.
- Blokovi i blok šabloni mogu da se dodaju sadržaju iz drag&drop panela sa blokovima.
- Blokovima List i Code je omogućeno određivanje veličine fonta.
- Ima i mnogo drugih poboljšanja verzija 9.3, 9.4, 9.5, 9.6, 9.7, 9.8, i 9.9.
Šta nam još donosi WordPress 5.7?
Prebacivanje sa HTTP na HTTPS
Prelazak sa nesigurne (HTTP) na sigurnu (HTTPS) vezu ka sajtu se izvršava promenom adrese u podešavanjima WordPress-a – Address (URL) i Site Address (URL). Pre toga je, naravno, potrebno da sajt ima instaliran SSL sertifikat za domen.
Nakon promene adrese u podešavanjima, međutim, HTTP veb-adrese koje su postavljene ručno u sadržaj sajta (što se čuva u bazama podataka) je neophodno da se dodatno urede. Ovo se vrši, na primer, putem wp-cli instrumenta ili uz specijalan plagin. Za obične korisnike ovaj proces je kompleksan i težak, a ako se ne izvrši kako treba i u sadržaju sajta ostanu HTTP adrese, pretraživač će pokazivati upozoravajuće poruke posetiocima (i blokirati učitavanje ovih resursa).
Podsećamo da aktiviranje sigurne veze za WordPress može da se izvrši putem WordPress Manager-a » SSL (https://). Uređivanje HTTP adresa u bazama podataka se vrši putem opcije „Provera za HTTP resurse (na HTTPS sajtu)“.
WordPress 5.7 je dodao novu funkcionalnost putem koje korisnici mogu da aktiviraju sigurnu vezu na sajtu bez potrebe da se vrše promene u bazama podataka.
Opcija za prelazak sa HTTP na HTTPS se nalazi u Tools » Site Health (instrument za dijagnostiku stanja sajta).
Site Health pravi proveru da li sajt koristi sigurnu vezu ili ne, a, ukoliko je moguće da se takva koristi, prikazuje dugme za aktiviranje HTTPS (Update your site to use HTTPS).
Prilikom aktiviranja HTTPS putem ove opcije, zapisi baza podataka se ne koriguju. Umesto toga, WordPress menja veb adresu sa http na https. Administratori sajta mogu, ako požele, da urede HTTP adrese u bazama podataka.
Ako nije moguće aktiviranje HTTPS je potrebno da se proveri da li je instaliran SSL sertifikat za domen.
Iframes lazy-loading
WordPress 5.5 je dodao automatski odloženo učitavanje slika u sadržaju. Na isti način, WordPress 5.7 je dodao odloženo učitavanje ugrađenih elemenata (iframes).
Ugrađeni (iframe) elementi se generišu pri dodavanju sadržaja iz spoljašnjih izvora, kao, na primer, klipova sa YouTube-a.
Nakon što se video postavi u sadržaj, WordPress ga automatski postavlja u iframe
element i dodaje mu atribut loading="lazy"
.
Poboljšanja pri izvozu/uvozu
Postoje dve novine koje se tiču ugrađene funkcionalnosti za eksport sadržaja na WordPress-u.
Naslov članka
Prva se tiče korektnog uzimanja naslova članka (post_title). Do sada se naslov uzimao iz njegovog transformisanog vida (HTML). Na primer, ako je naslov članka „Hosting&domen – osnove Vašeg sajta“, u eksport fajlu, umesto simbola "&"
je "&"
:
<title> Hosting&domen – osnove Vašeg sajta</title>
Ovo kodiranje specijalnih simbola može da kreira duplikate članaka prilikom importa/uvoza.
Sada, prilikom izvoza, naslov u xml eksport fajlu je isti takav, kakav je upisan u bazama podataka.
<title><![CDATA[Hosting&domen – osnove Vašeg sajta]]></title>
Datum uređivanja članka
Drugo poboljšanje se tiče datuma uređivanja članka (post_modified, post_modified_gmt). Do sada se uzimao samo datum objavljivanja članka prilikom eksporta i, nakon uvoza/importa se gubio datum uređivanja članka.
Slanje linka za resetovanje lozinke
WordPress 5.7 je dodao novu opciju za upravljanje korisnicima – slanje mejla sa linkom za resetovanje lozinke.
Imejl za resetovanje lozinke može da se pošalje prilikom uređivanja profila ili spiska korisnika.
Direktiva max-image-preview:large u Robots meta tagu
Meta tag robots pokazuje kako da se indeksuje stranica od čega zavisi kako će se stranica prikazati na spisku rezultata.
WordPress će automatski u robots tagu dodati atribut max-image-preview:large
.
<head>
<meta name="robots" content="max-image-preview:large" />
</head>
Vrednost large
ukazuje pretraživačima da prikazuju veliku sliku za pregled (preview) sajta u rezultatima. Direktiva će se dodavati za sve sajtove koji su aktivirali indeksiranje pretraživača.
Developeri plaginova koji upravljaju generisanje ovog taga će moći da deaktiviraju automatsko generisanje.
Zanimljivo: Drugi projekat, koji je najavljen decembra prošle godine, deo osnovnih ciljeva u planu WordPress-a je Learn WordPress. Ovaj projekat ima u cilju da nauči i poboljša umeća i znanja o radu i upravljanju WordPress sajtova, dostavljajući pomoćne materijale radionice (workshops), diskusione grupe, kurseve i planove lekcija (ako želite da predajete WordPress). Materijali se generišu od strane članova WordPress zajednice.
Uz odgovarajuću hosting uslugu za sajt, potreba za dubokim znanjima o WordPress-u je manja. Na primer, možete brzo i lako da upravljate svojim WordPress sajtom putem instrumentata koji vam štede vreme i trud.
Pretplatite se na naš SuperBlog kako biste prvi saznali najvažnije i korisne novosti iz sveta web-a i savete o vašem sajtu i digitalni razvoj.